
Ładowanie akumulatorów to jeden z kluczowych procesów wpływających na sprawność i żywotność naszego akumulatora. W związku z tym wybór odpowiedniej ładowarki jest bardzo ważny.
Każdy rodzaj akumulatora ładujemy inną ładowarką lub, w przypadku ładowarki mikroprocesorowej, innym trybem ładowania, ponieważ proces ten wygląda inaczej dla różnych typów akumulatorów.
Rodzaje ładowarek
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ładowarek. Możemy zaopatrzyć się w ładowarkę sieciową lub mikroprocesorową, różnią się one do siebie ilością dostępnych funkcji i prądami ładowania. Podstawowe ładowarki nie posiadają istotnej dla akumulatorów LiPo funkcji storage.
W przypadku ładowarek sieciowych najczęściej, możemy ładować jeden typ akumulatorów o konkretnym zakresie napięć. Zazwyczaj charakteryzują się ona bardzo niskim prądem ładowania, 200-250mA, co sprawia, że czas ładowania jest bardzo długi.
Są to ładowarki odpowiednie dla początkujących użytkowników, dla których ilość informacji jest na początku zbyt duża.
Ładowarki mikroprocesorowe posiadają wiele przydatnych funkcji i obsługują właściwie wszystkie rodzaje akumulatorów w bardzo szerokim zakresie napięć.
Możemy ładować, rozładowywać, mierzyć rezystancję wewnętrzna ogniw, sprawdzać napięcie, monitorować napięcie podczas ładowania/ rozładowywania, ustawiać automatycznie cyklowanie i wiele innych.
Między sobą różnią się przede wszystkim prądami ładowania, rozładowania i balansowania.
Podstawowa ładowarka mikroprocesorowa
Bardziej zaawansowana ładowarka mikroprocesorowa
Ładowanie akumulatorów LiPo ładowarką mikroprocesorową
Należy podłączyć obie wtyczki do ładowarki. Najpierw ładowarka podnosi napięcie akumulatora dużą wtyczką (wtyk prądowy), potem wyrównuje napięcie na poszczególnych celach przez małą, białą wtyczkę (wtyk balansera).
Prąd ładowania ustalamy na podstawie pojemności akumulatora. Producent zawsze podaje informacje na temat maksymalnego prądu ładowania i rozładowania akumulatora i często są one dość wysokie. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej, dość szybko, a jednocześnie bez szkody dla trwałości akumulatora, jest ładować akumulatory prądem 1C.
Wszystkie informacje potrzebne do prawidłowego ustawienia parametrów ładowania widnieją na etykiecie.
Tryb STORAGE
Bardzo istotna dla akumulatorów LiPo jest ich przechowywanie. Jeśli magazynujemy je w nieodpowiedni sposób mogą zostać trwale uszkodzone.
Ładowanie akumulatorów NiMH
Ładowarka mikroprocesorowa sama wykrywa napięcie podłączonego akumulatora. My musimy ustawić tylko prąd ładowania.
W przypadku tego rodzaju akumulatorów, nie możemy ustawić zbyt małego prądu ładowania, ponieważ ładowarka może nie wykryć charakterystycznego efektu spadku napięcia w końcowej fazie ładowania i w rezultacie przeładować akumulator.
Maksymalnie ładujemy je prądem 1C, oczywiście w przypadku kiedy akumulator jest w pełni sprawny. Jeśli akumulator długo leżał nieużywany lub po prostu swoje już przeszedł, zalecamy ładowanie mniejszym prądem.
W przypadku ogniw NiMH znaczenie ma też temperatura, nie powinna przekroczyć 70 stopni. Przegrzanie spowoduje nieodwracalne zniszczenie akumulatorów.
Do wielu ładowarek dodawany jest w zestawie przydatny przy tym typie akumulatorów czujnik temperatury, dzięki któremu w razie osiągnięcia ustalonej wartości ładowanie zostanie przerwane.
KRÓTKI FILM Z PODSTAWAMI ŁADOWANIA