Promocje
HD PLA White Filament
HD PLA White Filament
125,00 zł 106,25 zł
szt.
HD PLA Black Filament
HD PLA Black Filament
125,00 zł 106,25 zł
szt.
HD PLA Beige Filament
HD PLA Beige Filament
125,00 zł 106,25 zł
szt.
PLA/PHA Standard White ColorFabb Filament
PLA/PHA Standard White ColorFabb Filament
159,00 zł 135,15 zł
szt.
PLA/PHA Greenish Beige ColorFabb Filament
PLA/PHA Greenish Beige ColorFabb Filament
159,00 zł 135,15 zł
szt.
PLA/PHA Blue Gray ColorFabb Filament
PLA/PHA Blue Gray ColorFabb Filament
159,00 zł 135,15 zł
szt.
Woodfill ColorFabb Filament
Woodfill ColorFabb Filament
169,00 zł 143,65 zł
szt.
Nylon PA12 Fiberlogy Filament
Nylon PA12 Fiberlogy Filament
179,00 zł 152,15 zł
szt.
Adapter SMA męski na SMA żeński
Adapter SMA męski na SMA żeński
5,00 zł 4,65 zł
szt.
Odbiornik FlySky FS-A3 3CH 2.4GHz
Odbiornik FlySky FS-A3 3CH 2.4GHz
59,00 zł 54,87 zł
szt.
Silnik SWIFT 500 12V
Silnik SWIFT 500 12V
49,00 zł 45,57 zł
szt.
Rodzaje opon do modeli RC. 0
Rodzaje opon do modeli RC.

Codzienne przejażdżki modelem charakteryzuje często brak jednolitej powierzchni do jazdy.

Aby podołać jeździe w większości miejsc i na różnych nawierzchniach, bieżnik, jak i twardość gumowej mieszanki powinny być dostosowane do modelu i naszego stylu jazdy.

Opony fabrycznie montowane w modelach często przystosowane są do jazdy po zróżnicowanym podłożu.

TRAXXAS Bandit 1/10

Model typu buggy z napędem na tylne koła.

Tylna oś napędowa jest bardziej obciążona i wymaga odpowiedniej przyczepności, dlatego fabrycznie zastosowane zostały opony z miękkiej mieszanki z poprzecznie ułożoną małą kostką. Taki bieżnik zapewnia dobrą przyczepność na zróżnicowanych nawierzchniach, niestety podczas jazdy w przyczepnym terenie szybko się ściera.

Przednia oś nie jest napędzana, dlatego opona musi zapewniać przede wszystkim dobrą trakcję podczas skręcania modelem, tzw. trzymanie boczne. Zastosowany fabrycznie bieżnik to wzdłużne prążki z miękkiej mieszanki, które zapewniają dobre prowadzenie modelu. Takie opony charakteryzują się długą trwałością, ponieważ są dużo mniej obciążone.


TRAXXAS Stampede / Stampede 4x4 1/10

Model typu monster truck z napędem na 2 lub 4 koła.

Ten model RC charakteryzuje się fabrycznie takimi samymi kołami na obu osiach, niezależnie czy jest to napęd na dwa, czy cztery koła. Zastosowany bieżnik terenowy jest dosyć płaski, przez co wrażenia z jazdy na asfalcie, trawie czy glinie są bardzo podobne. Takie opony charakteryzuje duża żywotność i średnia przyczepność.


TRAXXAS E-Revo 2.0

Model typu truggy z napędem na 4 koła w skali 1/8.

Modele z napędem na obie osie najczęściej posiadają taki sam bieżnik z przodu i z tyłu.

Fabryczna opona modelu E-Revo 2.0 posiada bieżnik, który nie jest mocno odstający, ale zapewnia dobre właściwości jezdne na asfalcie, jak i w terenie. Dość twarda mieszanka zapewnia większą żywotność.

 

Oprócz fabrycznie dobranych opon mamy możliwość dokupienia lepszego ogumienia do naszego modelu. Przed zmianą standardowych kół czy opon, ważne jest, by zdecydować, po jakiej nawierzchni będzie jeździć nasz samochód RC. Wybór ten określa nam grupę ogumienia optymalną do danego miejsca. 

Dobrze dobrany do nawierzchni bieżnik sprawi, że model będzie dobrze się prowadził i nie będzie nadmiernie tracił przyczepności. Na asfalt dobieramy oponę z płaskim bieżnikiem zapewniającą nam przyczepność, przewidywalność i stabilność. Koło terenowe z bardzo wystającym bieżnikiem może powodować niestabilność podczas jazdy po asfalcie oraz zmniejszoną przyczepność.

 

Opony asfaltowe

Przednie i tylne opony przeznaczone na powierzchnie płaskie cechują się w większości równym bieżnikiem bez wypukłości i odpowiednią twardością. Często również posiadają rowki pomagające odprowadzić wodę. 

Opona przeznaczona na podłoże inne niż twarde i płaskie może mocno się różnić kształtem i właściwościami zależnie od przeznaczenia i kompatybilności z danym modelem.

Bieżnik terenowy zawsze charakteryzuje się elementami wystającymi o różnym kształcie. Może być to zwykły okrągły wypustek, jak również skomplikowany kształt.

 

Opony na piasek i śnieg

Przednie opony w modelach 2WD (z napędem na tylną oś) na piasku potrzebują mieć na tyle dużą powierzchnię pionową, by móc zaprzeć się i poprowadzić model w odpowiednią stronę. Najczęściej stosowany bieżnik to pionowo wystający, wzdłużny pas lub ich wielokrotność. 

Przednie i tylne opony w modelach 4WD (z napędem na obie osie), aby poruszać się na sypkich podłożach wymagają pionowego, poprzecznego bieżnika (opony typu paddle), który będzie mógł się zaczepić lub wypchnąć model w odpowiednim kierunku. Taki bieżnik może być rozciągnięty na całą szerokość opony lub być podzielony na mniejsze części.

 

Opony ziemne

Przednie opony w modelach 2WD do wygenerowania odpowiedniej przyczepności na gruncie wykorzystują pionowe, wzdłużne prążki lub inny kształt zapewniający odpowiednie trzymanie boczne jak np. opona marki Proline z miękkim, gęstym, kwadratowym bieżnikiem. Również stosowane są opony z takim samym bieżnikiem jak na tylnej osi, tyle że w zwężonej wersji. 

Na osiach napędowych stosowane są różne bieżniki, począwszy od niskoprofilowych opon na każdy teren, aż po bardzo agresywny bieżnik z wieloma elementami zaczepiającymi się o podłoże. Zależnie od tego, czy grunt jest sypki, zbity czy mieszany, lepiej sprawdzi się inny bieżnik. Płaska, ubita ziemia umożliwia często na jazdę praktycznie na każdej oponie, nawet całkowicie gładkiej. Sypkie, nierówne tereny wymagają zastosowania bieżnika o większej powierzchni umożliwiającej zaczepienie się i odepchnięcie. Miękki bieżnik z dużą kostką lub innym kształtem bieżnika jest najczęściej wybierany na sypki teren.

 

 

Opony „all-terrain”

Opony wieloterenowe łączą funkcjonalność często każdego z rodzajów kół. Zależnie od ułożenia i kształtu bieżnika koła z oponami „na każdy teren” nadają się często do użytkowania dosłownie po wszystkim, począwszy od śniegu i piasku po płaski asfalt czy beton. Niski i gęsty bieżnik lepiej będzie sobie radził na płaskich i twardych gruntach, a rzadszy i mocno wystający poradzi sobie lepiej w gorszych warunkach terenowych. 

Na rynku jest wiele różnych modeli opon. Do każdego modelu znajdziemy wiele propozycji na różne nawierzchnie. Przed zakupem nowego kompletu musimy zastanowić się, na jakich nawierzchniach najczęściej jeździmy i do tych miejsc dobrać opony. 

Przykłady opon na różne nawierzchnie:

 1. Ziemne
  1. modele 1/10 https://satamax.pl/pl/p/Opony-Proline-Caliber-2.0-M3-Buggy-Truck-2-szt./23642
  2. https://satamax.pl/pl/p/PRO-LINE-2szt-kol-Gladiator-SC-2.23.0-M2-Medium/22250
 2. All terrain
  1. modele 1/10 https://satamax.pl/pl/p/PRO-LINE-komplet-kol-Badlands-2.8-All-Terrain/23539
  2. https://satamax.pl/pl/p/Kola-ProLine-Trencher-2.2-Medium-All-terrain-2-szt./23640
  3. modele 1/8 https://satamax.pl/pl/p/PRO-LINE-2szt-kol-Badlands-3.8-Traxxas-Style-Bead-All-Terrain/22253
 3. Na piasek i śnieg
  1. modele 1/10 https://satamax.pl/pl/p/TRAXXAS-komplet-kol-Paddle/21576
  2. modele 1/8 https://satamax.pl/pl/p/TRAXXAS-komplet-kol-3%2C8-Paddle/21355
  3. modele 1/5 https://satamax.pl/TRAXXAS-7773
 4. Asfaltowe
  1. modele 1/10 truggy https://satamax.pl/TRAXXAS-3776A
  2. modele 1/10 buggy https://satamax.pl/pl/p/TRAXXAS-komplet-kol-Anaconda/22666
  3. modele 1/8 https://satamax.pl/pl/p/PRO-LINE-2szt-kol-Road-Rage-3.8-Traxxas-Style-Bead-Street/22252

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl